banktalar.ir

مقالات/ خبرها

تزئین و چیدمان انواع سفره عقد ایرانی، سنتی، مدرن و کریستالی

چیدن سفره عقد در مراسم ازدواج جزء سنت های کهن و البته زیبا می باشد. عروس و داماد بر سر سفره تزیین شده، می نشیند و خطبه عقد جاری می شود. وسایل سفره شامل چند جزء اصلی و همیشگی می باشد، مابقی اجزاء برای تزیین سفره عقد بکار برده می شود. هریک از وسایلی که در چیدمان سفره بکار می رو، سمبل یک آرزوی خوب برای عروس و داماد می باشد.

خاطره انگیزترین و زیباترین قسمت مراسم ازدواج زمانی است که عروس و داماد بر سر سفره عقد می نشینند. و پس از جاری شدن خطبه عقد زندگی مشترک خود را شروع می کنند، بنابراین امید دارند که این بخش از مراسم در زیباترین و بهترین حالت ممکن اجرا شود. زمانی که خطبه عقد جاری می شود تقریبا تمام مدعوین به آن نگاه می کنند، بنابراین جزء بیادماندنی ترین قسمت های مراسم ازدواج به شمار می رود. به همین دلایل چیدمان و تزیین سفره عقد از اهمیت ویژه ای برخوردار می باشد. اگر شما برای چیدمان و تزئینات سفره به موسساتی که در این زمینه خدمات ارئه می دهند مراجعه می کنید، بهتر است از قبل در خصوص بعضی مسائل مانند نوع سفره عقد (ایرانی و سنتی، کریستالی و...) و هزینه ای که برای آن اختصاص داده اید، تصمیم بگیرید. اگر خودتان طراحی و دیزاین سفره را انجام می دهید،با استفاده از منابعی مانند فضای مجازی کمک بگیرید.

در صورتی که به موسسات ارائه دهنده خدمات تزیین و چیدمان سفره عقد مراجعه می کنید، قبل از هر چیز ابتدا عکس سفره عقدهایی که توسط آنها چیده شده است را ببینید. در هر موردی که سوال دارید از فروشندگان بپرسید، زیرا باید از تمام جزئیات قبل از روز مراسم باخبر باشید. سعی کنید سفره عقدتان ایده های خلاقانه داشته باشد و صرفا جنبه پیروی از مدل ها و رنگ های از پیش تعیین شده را نداشته باشد. البته توجه داشته باشید هر نوآوری الزاما زیبا نیست، بطور مثال رنگ های تند و زرح های عجیب و غریب ممکن است در نهایت اصلا زیبا نباشند. در انتخاب مدل و طرح سفره عقد توجه داشته باشید که این یک سنت قدیمی است بنابراین در انتخاب طرح آن حتی اگر مدل مدرن یا کریستالی را انتخاب کردید، به این مهم توجه بفرمایید.

تاریخچه

در ایران باستان برای هر مراسمی سفره ای پهن می گردیدو با توجه به نوع مراسم رنگ آن متفاوت می باشد. سفره عقد به سمت آفتاب و روی زمین گسترده می شود و عروس خانم در سمت راست (به نشانه احترام) و داماد سمت چپ سفره می نشیند.

سفره عقد در منزل پدر عروس پهن می شود و مراسم باید در روز انجام شود، به همین دلیل مراسم عقد بر خلاف مراسم عروسی که شب برگزار می شود در روز برگزار می شود. در زمان باستان سفره و اجزای آن به رنگ سبز به نشانه زندگی زینت داده می شده، اما امروز به رنگ سفید و به نشانه پاکی آراسته می شود.

اجزا و وسایل سفره عقد

برای تزیین سفره عقد می توان از هر وسیله تزئینی استفاده کرد، اما چند جزء اصلی وجود دارد که باید همیشه در چیدمان وجود داشته باشد. در ادامه به ذکر هر یک از این وسایل و نمادی را که بیانگر آن می باشند، می پردازیم.

قرآن: نشانه توکل و امید به خدا برای تداوم زندگی و پیوند زناشویی. قرآن به عنوان اصلی ترین جزء سفره مطرح است بنابریان در انتخاب و نحوه قرار گرفتن آن در سفره توجه ویژه ای را باید داشته باشید.

گردو: نماد عمر طولانی است و به نیت طولانی شده عمر عروس و داماد بر سر سفره عقد گذاشته می شود.

فندوق و بادام: نماد تداوم نسل است.

اسپند: برای در امان بودن عروس و داماد از چشم بد در چیدمان سفره عقد گذاشته می شود.

میوه: نماد مواهب الهی و نعمت فراوران در زندگی مشترک عروس و داماد. میوه آرایی یکی از ارکان زیبایی در چیدن سفره نیز به شمار می رود، امروزه زرح های متنوع و زیبایی در میوه آرایی بوجود آمده که می تواند زیبایی نهایی سفره را چندین برابر نماید.

عسل: نماد شیرین بودن زندگی است.

کله قند: رسم قند ساییدن روی سر عروس و داماد برای شادی و شیرینی زناشویی است.

تخم مرغ: نماد تولید نسل می باشد.

نقل و نبایت: نماد شیرینی زندگی می باشد. شاخه نبات را به شکل های گوناگونی تزیین می کندو بر سر سفره عقد می گذارند.

نان، پنیر و سبزی: نان نشانه برکت، پنیر نشانه سفید بختی در زندگی، سبزی که شامل تره، ریحان، شاهی، نعناع، تربچه و پیازچه است نشانه خرمی و سرسبزی است. تزیین نان، پنیر و سبزی یکی دیگر از زیبایی های سفره عقد می باشد.

گل: نماد طراوت و خرمی است و برای آراستن و تزیین سفره عقد نیز بکار برده می شود. گل آرایی یکی از ارکان زیبایی سفره عقد می باشد.

سکه: نماد رزق و روزیزیاد برای عروس و داماد می باشد.

حالا می دانید چه وسایلی باید برای چیدمان سفره عقد استفاده شوند و هرکدام نماد چیست، بنابراین چه تزیین و چیدمان سفره عقد را خودتان انجام دهید، چه به موسسات ارائه دهنده این خدمات بسپارید باید این موارد در سفره موجود باشد. می توانید از منابع اینترنتی کمک گرفته و مدل، نگ و سبک سفره عقد را انتخاب کنید. حتی میتوانید با استفاده از عکس ها و ایده های موجود در دنیای مجازی خودتان اقدام به طراحی و چیدن سفره نمایید و مقداری از هزینه های مراسم ازدواج را کاهش دهید.

آینه و شمعدان از دیرباز در چیدمان انواع مدل سفره عقد وجود داشته اما یکی از اجزای اصلی نمی باشد. بعد از مراسم عقد به خانه عروس برده می شود. در قدیم رسم بر این بود که عروس و داماد وقتی پای سفره عقد می نشیدند، داماد باید عروس را درون آینه نگاه می کرد. شمعدان هایی که در دوطرف آینه قرار قرار داده می شوند نماد تداوم بنیان خانواده و نور و گرمای زندگی می باشد. با توجه به اینکه آینه و شمعدان جزء اصلی سفره عقد به شمار نمی رود، می توانید از خرید آن صرفنظر کنید.

هزینه و قیمت

چنانچه خودتان طراحی و تزیین سفره عقد را به عهده بگیرید، هزینه چیدمان آن تنها شامل لوازم و وسایل مورد نیاز می باشد. اما اگر دیزاین و طراحی سفره عقد را به موسسات ارائه دهنده این خدمات بسپارید هزینه ای نیز برای طراحی و چیدمان باید پرداخت نمایید. البته توجه داشته باشید تزیین و چیدمان سفره یک کار هنری و خلاقاه است بنابراین نمی توان قیمت مشخصی برای اجاره روی آن گذاشت. مسلما طرح های فانتزی و کریستالی که استفاده می شود هزینه بیشتری تا سفره عقدهای سنتی در بر خواهند داشت، اما توجه داشته باشید لزوما هزینه اجاره زیاد به معنی زیبایی بیشتر نمی باشد.

گیفت هایی که به عنوان یادگاری به مهمان ها داده می شود، نمادی از قدردانی عروس و داماد برای قبول کردن دعوتشان و آمدن به جشن عقد می باشد. گیفت های عقد به صورت آماده قابل تهیه می باشد، اما می توانید تهیه ی آنها را به موسسه ای که طراحی و اجرای سفره عقدتان را به عهده دارد، بسپارید تا بدین ترتیب کاملا با تم و رنگی که در تزیین سفره بکار رفته هماهنگ باشد.

سفره عقد بعنوان یک سنت قدیمی در مراسم ازدواج مطرح می باشد و بعنوان نوعی تبریک با آرزوی خوشبختی و سعادت است که به عروس و داماد هدیه می شود. به همین دلیل هر یک از اجزاء چیدمان و تزیین انواع مدل سفره عقد سمبل و نماد ویژگی خاص می باشند. با توجه به مطالب فوق می توانید بهترین سفره عقد ممکن را داشته باشید. توجه به اینکه ضروری است که گل آرایی و میوه آرایی در زیبایی سفره نقش حائز اهمیتی را ایفا می کنند. به عنوان نکته پایانی همیشه در نظر داشته باشید که عکس و نمونه کارهای موسسات ارائه دهنده این خدمات را ببینید تا بتوانید در مورد تمام جزئیات چیدمان سفره مطمئن شوید وجای نگرانی برای شما نماند.